پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تولید ۴۵۷ تن عسل در ساری

0

ایسنا/مازندران مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ساری از تولید ۴۵۷ تن عسل در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، رضا پورفلاح با بیان اینکه کندوی زنبور عسل، علاوه بر عسل، محصولات و فرآورده‌های متنوعی مانند، زهر زنبور عسل، موم، بره موم، ژل رویال و گرده گل دارد که به لحاظ ارزش اقتصادی و درمانی در مرتبه بالاتر از عسل قرار دارند.

وی تصریح کرد: زهر زنبور عسل در درمان بیماری‌های سیستم ایمنی کاربرد دارد و بره موم یا Bee glue خاصیت آنتی بیوتیک طبیعی را داشته که این ماده یکی از محصولات کاربردی و مفید زنبور عسل است و از مقادیر مختلف موم زنبور و رزین‌ها تشکیل می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی ساری خاطرنشان کرد: ژل رویال، ماده غذایی لاروها در سه روز اول زندگی است این ماده غذایی، ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و در جلوگیری از آلزایمر، فشار خون، تصلب شرائین و سرطان موثر بوده که بسیار مغذی و نیرو بخش است و به عنوان غنی‌ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته می‌شود.

پورفلاح با اشاره به تولید ۴۵۷ تن عسل در این شهرستان گفت: امسال ۵۰۳ زنبوردار این شهرستان و ۵۲ هزار و ۷۶۸ کلنی در سرشماری زنبور عسل در این شهرستان شرکت کردند.

وی به باغداران تاکید کرد: ارزش اقتصادی گرده افشانی زنبور عسل، بسیار بیشتر از عسل و موم تولید شده توسط این حشره است، به همین دلیل در برخی کشورها به صاحبان کندوهای عسل، برای استقرار کندو در باغ‌ها و مزارع مبالغ بالایی پرداخت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی ساری با بیان اینکه اینکه پرورش گل و گیاه، قارچ، داروهای گیاهی و به ویژه تکثیر و پرورش زنبور عسل از فعالیت هایی است که زمینه بالقوه‌ای برای ایجاد اشتغال دارد، یادآور شد: پرورش زنبور عسل یکی از کم هزینه‌ترین راه‌ها برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد خانوادگی است که با قابلیت‌هایی بالایی که دارد می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد خانواده شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.