پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

توضیحاتی پیرامون عکس تاریخی بزرگان چهاردانگه (1315)

ضمن تشکر از مهدی شریفی که توضیحاتی پیرامون عکس تاریخی بزرگان چهاردانگه (1315) برای معرفی بیشتر آن برای پایگاه خبری ارسال نمود.

7

 

مهدی شریفی کیاسری عکاس و خبرنگار پایگاه خبری چهاردانگه ساری، توضیحاتی در مورد عکس تاریخی بزرگان چهاردانگه (1315) ( لينك مطلب ) و ساختمانی که در آن عکس دیده می شود به نقل از مادر بزرگوارشان ارائه كرد و عکس های جدیدی از آن ساختمان را برای اطلاع بیشتر بازدیدکنندگان ارسال نمود. در ادامه توضیحات و عکس ها را  ملاحظه خواهيد كرد:

 

در عكسي كه از بزرگان بخش چهاردانگه (1315) در پایگاه خبری چهاردانگه ساری قرار گرفت، بناي قديمي در كياسر نشان داده می شود، به نظر این ساختمان در همسايگي منزلمان در مير خيل ( سادات محله ) كياسر قرار دارد.

 

صاحب آن ساختمان مير حسن موسوي يكي از سادات بزرگ محلمان كه فرزند مير محمود و نوه مير مصطفي موسوي مي باشد است. 

 

بنا به گفته مادرم كه متولد 1323 مي باشد و او نيز به نقل از مادرش، در آن زمان فردي با عنوان مدعي العموم جهت رفع مشكلات و بررسی شكايت های مردم ( حل اختلاف امروزي ) در طبقه بالاي اين ساختمان مستقر بود. شايد اين افراد هم كه بزرگان آن زمان بودند براي همين امر در آنجا جمع شده اند.

 

مدتي از آن ساختمان به عنوان مدرسه ابتدایی كه داراي دو كلاس و يك دفتر مدير بود استفاده می شد. مدیر آن به نام آقاي پزشكي و معلماني از خود كياسر به نام هاي آقاي احمد مرداني و علي آقا شريعت نژاد ( روحشان شاد ) و … در همين بنا سازماندهي و مشغول تدريس بودند.

 

با ساخته شدن مدرسه انوری ( شهيد خانگاه كياسر ) در آهنگر خیل در سال 1337 مدرسه به مكان جدید انتقال يافت.

 

در ادامه عكس هاي جديدي كه آقاي مهدي شريفي كياسري از اين ساختمان قديمي در تاريخ 20 آذر 1393 تهيه كرده را مشاهده خواهيد كرد.

khaneh-ghadimi-kiasar

khaneh-ghadimi-kiasar (1)

khaneh-ghadimi-kiasar (10)

khaneh-ghadimi-kiasar (3)

khaneh-ghadimi-kiasar (9)

khaneh-ghadimi-kiasar (7)

khaneh-ghadimi-kiasar (8)

khaneh-ghadimi-kiasar (6)

khaneh-ghadimi-kiasar (5)

khaneh-ghadimi-kiasar (4)

khaneh-ghadimi-kiasar (2)

 

عكس ها از مهدي شريفي كياسري

 

7 نظرات
 1. 83عاشق چهاردانگه می گوید

  ساختمان قدیم در قسمت امیر خیل ( امرخل ) می باشد.

 2. مهدي شريفي كياسري می گوید

  سلام جناب (83عاشق چهاردانگه ).ساختمان قديم به نظر ميرسد … امير خل منزل چه كسي مي باشد؟ اگه اطلاعاتي داريد بفرماييد تا عكسشو تهيه كنم.. ممنون مي شوم.

  1. 83عاشق چهاردانگه می گوید

   باسلام به آقای شریفی عکاس زحمتکش سایت.طبق تحقیق خودم از بزرگان کیاسر برای پیدا کردن محل دقیق ساختمان نتیجه ای حاصل نشد و طبق حدس خودم و باتوجه به اینکه همچین ساختمانی به این شکل دراین محله بوده والان تخریب شده این مطلب را نوشتم.از تلاش شما برای شناسایی پیشینه چهاردانگه(کیاسر) متشکرم.

 3. مهدي شريفي كياسري می گوید

  من كه فرزند اين سرزمينم در پي توشه اي خوشه چينم
  ممنون از عنايتتون

 4. مهدي شريفي كياسري می گوید

  من که فرزند این سرزمینم در پی توشه ای خوشه چینم
  ممنون از عنایتتون

 5. امیر کیاسری می گوید

  قدیما منازل کیاسر بیشتر به این سبک بنا می شدند. بنا بر این نمی توان بطور قطع بیان کرد که این همان بنا است. بخشی از این تغییرات را می توان به حساب تمدید زمانه (78سال) گذاشت. اما اختلاف اصلی ما سر تعداد و فاصله ستون و پلهای چوبی میباشد. این را بگویم که مطالب درج شده به صورت یک نظر میباشد و چیزی از ارزشهای عکاس محترم جناب آقای شریفی کیاسری کم نمیکند چه بسا ادعای ایشان درست باشد. امیدوارم در آینده حقایقی بیشتری در این باره کشف شود.

 6. موسوی می گوید

  ممنونم از آقای شریفی عکاس چهاردانگه نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.