پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

توصیه‌هایی برای پاییز بدون آنفلوآنزای پرندگان در مازندران

0

پایگاه خبری چهاردانگه نیوز:

 سیدحسین رضوانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: تاکنون گزارشی از تلفات غیرعادی در مرغداری‌های صنعتی و بومی مازندران دریافت نکردیم.

وی افزود: درخواست ما از شهروندان این است برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از تماس مستقیم با پرندگان خودداری کرده و علاوه بر تهیه مرغ مصرفی خود از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی به هیچ عنوان از اماکنی که مرغ زنده را بصورت غیر مجاز عرضه و سپس به‌صورت غیر بهداشتی پرکنی می‌کنند مرغ نخرند.

وی اضافه کرد: توصیه ما به روستاییان این است تا مرغ و سایر ماکیان بومی را در منازل به‌صورت جداگانه و در مکانی  مسقف و محصور نگهداری و شرایط بهداشتی را رعایت کنند.

این مسؤول خاطرنشان کرد باتوجه به تجربه به دست آمده مبنی بر اینکه واحدهایی که از واکسن آنفلوانزا استفاده کردند گله‌هایشان درگیر این بیماری ویروسی نشدند ، از واحدهای پرورش مرغ مادر که به‌صورت صنعتی در استان فعالیت می‌کند درخواست می‌کنم تا نسبت به واکسیناسیون گله علیه آنفلوانزا در زمان معین اقدام کنند تا ایمنی لازم ایجاد شود.

رضوانی با اعلام اینکه کمبودی در زمینه تامین واکسن نداریم، تصریح کرد:  واحدهای صنعتی برای حراست و صیانت از صنعت پرورش طیور در استان و تداوم اشتغال پایدار ایجاد شده توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی را جدی بگیرند و ضوابط و مقررات بهداشتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به زمان مهاجرت پرندگان مهاجر آبزی به تالاب‌های استان و احتمال ناقل بودن آنها، اظهار کرد: تلفات غیر عادی بین این پرندگان مشاهده نشد اما انتظار داریم واحدهای پرورش و واحدهای صنعتی قرنطینه و امنیت زیستی را در واحدها جدی بگیرند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در پایان با تاکید بر اینکه استان مازندران عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است از پرورش دهندگان صنعتی و بومی خواست، هرگونه تلفات غیرعادی را به ادارات دامپزشکی گزارش دهند.

 /۸۶۰۳۴/ع


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.