پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تلاش برای نجات افراد گرفتار در برف ادامه دارد

0

ایسنا/مازندران مدیر کل مدیریت بحران مازندران گفت: در نواحی کوهستانی استان شاهد بارش برف بودیم به‌صورتی‌که در سوادکوه، چهاردانگه و ۴ روستای آلاشت از جمله لاکوم، لرزنه،گردنه‌سر و سرین برف مسیرهای ارتباطی را تحت تاثیر قرار داد و عده‌ای از افراد که برای تفریح به نقاط برف‌گیر رفته بودند، گیر افتاده که هلیکوپتر امداد برای نجات افراد به مناطق اعزام شد.

علی اصغر احمدی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد وضعیت فعلی استان طی بارش برف و باران و مشکلات پیش آمده اظهار کرد: بیشترین میزان بارش در رودخانه تلار افزایش حجم آب را در بر داشت بنابراین در شهرها و روستاهای مسیر رودخانه ادوات و تجهیزات مستقر شده است.

وی تصریح کرد: در کیاکلا و گرجی‌خیل سیمرغ ۳ دستگاه بیل مکانیکی و ۴ دستگاه کمپرسی در مکان‌های حادثه خیز مستقر شد و پیش از آن‌که آب به سیمرغ برسد، اقدامات لازم انجام شده و خوشبختانه آب به شهر نفوذ نکرد.

مدیر کل مدیریت بحران مازندران خاطرنشان کرد: در بابلسر نیز ۲ دستگاه بیل مکانیکی  به همراه نیروهای امدادی مستقر بودند و تنها آب به حیاط ۳ واحد مسکونی نفوذ کرد که اقدامات امدادی انجام شد.

احمدی گفت: در محمود آباد نیز ۵ روستا دچار آبگرفتگی حیاط منازل  شدند و همچنین برخی اراضی کشاورزی نیز دچار آبگرفتگی شده است.

وی افزود: در روستای اسپوکلا و نجارکلا نیز ۷ نفر در برف گرفتار شدند و از آنجایی که ارتفاع برف به ۱ و نیم متر می‌رسد، ادوات در حال بازگشایی مسیر برای امداد رسانی هستند و در این میان از سپاه نیز کمک گرفته شد.
مدیر کل مدیریت بحران مازندران ادامه داد: در مسیرهای صعب العبور  برای ۳۰ نفر  گیر افتاده در برف آذوقه از طریق افراد کوهستان پیما به میزان ۵ روز ارسال شد. 

احمدی تصریح کرد: در بالادست آلاشت نیز به دلیل افزایش حجم برف برای امداد رسانی و نجات افراد با دستگاه بولدوزر مدت زمان ۴ روزه‌ای برای بازگشایی نیاز دارد که همزمان با بازگشایی از ادوات دیگری برای رسیدن به افراد گرفتار در برف استفاده شده است و همچنین از شرکت خطوط نفت نیز کمک گرفتیم تا نجات افراد سریعتر محقق شود.

 وی اظهار کرد: در روستای مهدی‌خیل به دلیل اینکه امکان رفتن با ادوات وجود ندارد درخواست هلیکوپتر شد و در صورت مساعد بودن شرایط جوی برای پرواز این مهم نیز انجام خواهد شد.

مدیر کل مدیریت بحران مازندران یادآور شد: احتمال استقرار سامانه بارشی تا پایان هفته در استان وجود دارد، از این رو به تمامی واحدهای مجموعه مدیریت بحران اعم از دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها دستور آماده باش داده شد تا دو وظیفه مهم شناسایی نقاط حادثه خیز و رفع مشکلات این نقاط در دستور کار خود قرار دهند و با بیل مکانیکی و اقدامات کوتاه مدت امکان هدایت آب و جلوگیری از نفوذ آن به شهر و روستاها محقق شود.

احمدی در توصیه به مردم تاکید کرد: به دلیل شرایط جوی نامناسب و امکان بارش باران و برف مجدد در ارتفاعات تا اطلاع ثانوی از رفتن به نقاط کوهستانی به شدت پرهیز کنند.

 
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.