پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تعزیه خوانی در روستای الیرد + ( ۲۱ تصور )

تصاویری که مشاهده خواهید کرد تصاویری از تعزیه خوانی در روستای الیرد است که توسط سیدهادی عمادی تهیه شده است.

0

 

به گزارش سیدهادی عمادی، خبرنگار و عکاس پایگاه خبری چهاردانگه،  تعزیه خوانی یا شبیه خوانی یکی از آیین های مذهبی مربوط به ایام عزاداری ائمه و اهل بیت می باشد که به مناسبت های گوناگون از جمله شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع )  در جاهای مختلف کشور اجرا می شود و بخش چهاردانگه ساری به سبب سابقه فرهنگی و مذهبی در اینزمینه عملکرد جالب توجهی دارد و یکی از نمونه های پرشور و پرمحتوای تعزیه خوانی ایام محرم در منطقه شویلاشت برگزارمی گردد.

 

تعزیه شویلاشت دارای سابقه ای بسیار طولانی می باشد و به سبب استقبال فراوان اهالی شویلاشت و نیز مهمانان ۴ روزه عزاداری عاشورا که معمولاً از اقصی نقاط ساری و استان مازندران و حتی کشور برای دیدن تعزیه حضور به هم می رسانند، از کیفیت رو به رشدی نیز برخوردار می باشد. ساعت شروع و پایان تعزیه در روزهای سال بر حسب موقعیت زمانی فصل ها اندکی تغییر دارد. در این سالها که ایام محرم در فصل پاییز می باشد، معمولاً از ساعت ۱ تا ۴ بعدازظهر اجرا میشود. شویلاشت از قدیم الایام شبیه خوان های بنامی را به تعزیه معرفی نموده که می توان به مرحوم حاج سیدمحمد شریفی و مرحوم حاج عزیزالله خلخالی و استاد عبدالعلی خلیلی اشاره نمود. در حال حاضر نیز ترکیبی از نیروهای با تجربه و جوان به اجرای این برنامه می پردازند و کیفیت آن نیز طوری است که مشتاقان مخصوص به خود را دارد و بعضاً طرفداران با تهیه تصاویر ضبط شده تعزیه ها به دقت حرکات شبیه خوان ها و گفتمان های آن ها را پیگیری می نمایند.

 

با توجه به تصمیمات و هماهنگی بین نماینده های ۴ روستای منطقه شویلاشت (خالخیل، کرسام، سرخ ولیک و الیرد) و شبیه خوانها برای روزهای هفتم و هشتم محرم دو تعزیه انتخاب می شود که معمولاً از بین تعزیه های مربوط به شهادت حضرت مسلم ابن عقیل – شهادت دوطفلا ن حضرت مسلم (ع) – امام جعفر صادق (ع ) – شهادت امام رضا (ع) – شهادت علی اکبر ( ع) – شهادت حر ابن یزید ریاحی و …  اجرا می شود.

 

تصاویری که مشاهده خواهید کرد تصاویری از تعزیه خوانی در روستای الیرد است که توسط سیدهادی عمادی تهیه شده است.

 

 

عکاس: سید هادی عمادی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.