پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تصویر پانوراما و زیبا از دریاچه الندان / با زاویه ۳۶۰ درجه (2)

دریاچه الندان یا آببندان پله ازنی با مساحت ۱۷ هکتار که در هنگام بارندگی به ۳۰ هکتار می‌رسد در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری استان مازندران قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است.

8

 

دریاچه الندان یا آب بندان پَلِه اَزنی با مساحت ۱۷ هکتار که در هنگام بارندگی به ۳۰ هکتار هم می‌رسد در نزدیکی روستای ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری استان مازندران قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است. 

 

اطراف آبندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه، اَلزی (پیازچه وحشی Alzi ) و انواع سبزی های معطر و دارویی می باشد. در نزدیکی آبب ندان، درختچه های ازگیل و ولیک وجود دارد که پذیرای مهمانان و گردشگران در فصل پاییز می باشد. جالب اینکه آب این آب بندان فقط از طریق بارش های  آسمانی تامین می شود و هیچ رودخانه ای به آن جریان ندارد. نحوه قرار گیری و نوع خاک آن باعث شده در اثر بارش اندک باران یا برف، تمام آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذپذیری خاک آن باعث ماندگاری آب در این آب بندان شود. این اب بندان بزرگ در فصل زمستان محل سکونت اردک های وحشی می  باشد و در سال های اخیر با رهاسازی ماهی در این دریاچه کاربردهای آن افزایش پیدا کرده است.

 

تصویر زیر به صورت پانوراما یا سراسرنما می باشد که شما می توانید با کنترل های صفحه کلید و یا با حرکت دادن موشواره و یا با دکمه های کنترلی که در پایین تصویر وجود دارد تمام زوایای آن را تا شعاع ۳۶۰ درجه ملاحظه کنید.

 

 

 

مشاهده تصویر پانوراما در اندازه بزرگ

 

عکاس : سعید چاوشی اکبری

منبع : عکاسی نو

 

تصویر پانوراما و زیبا از دریاچه الندان / با زاویه ۳۶۰ درجه (1)

 

 

8 نظرات
 1. کیاسری می گوید

  بسیار زیباست
  از این اقدامات چهاردانگه نیوز بسیار متشکریم

 2. خسرو الندانی می گوید

  این دریاچه در پلاک ثبتی شماره 29 اصلی بخش 21 روستای الندان در منطقه جنگلی پله واقع است و قدمت چندین صد ساله داشته و هیچ ارتباطی با روستای ازنی نداشته، نگارنده محترم فوق سعی کنید از نشر اکاذیب خودداری فرمایید.
  ……………………………………………..
  چهاردانگه نيوز: دوست عزيز و بزرگوار سلام، همانطور كه در پاراگراف اول اين متن كه عيناً از منبع كپي شده است آمده است، نام اين درياچه در اصل « الندان » است و نگارنده ي متن فوق هم به آن اشاره كرده و در پايان اين پاراگراف گفته : اين درياچه نام خود را از اين روستا ( الندان ) گرفته است.
  موفق و پيروز باشيد.

 3. خسرو الندانی می گوید

  منظور از نشر اکاذیب نوشتن دریاچه پله ازنی می باشد.
  …………………………………………….
  چهاردانگه نيوز : نام اصلي اين درياچه « الندان » است و با نام « پله ازني » هم شناخته مي شود. وقتي اين نام ( پله ازني ) در بين هم مردم و هم بسياري از رسانه ها و سايت ها به كار برده مي شود پس فكر نمي كنيم كه نام بردن آن ايرادي داشته باشد.

 4. مجتبی الندانی می گوید

  با سلام خدمت مدیر سایت
  دوست عزیز به مطلب ارائه شده دقت فرمائید (پله ازنی )چنین منطقه ای وجود خارجی ندارد بر اساس اسناد موجود پله الندان شهرت دارد و در یاچه الندان یا مرداب الندان هم از این منطقه استفاده می شود پله ازنی جعلی و در جهت مقاصد شوم بعضی افراد جهت بهره برداری نیات خاص خودشان در دنیای مجازی بکار برده می شود .
  جنابعالی که از افراد فرهیخته می باشید دقت نظر داشته باشید وبسایت عکاسی نو هم بدون توجه به این امر از سایتهایی استفاده کرده که این اکاذیب را انتشار دادند. لازم است در پارگراف اول متن تغییرات اعمال شود .
  پاینده باشید.

 5. مجتبی الندانی می گوید

  فرمودید مردم و بسیاری از رسانه ها از شما بعید است 2 یا 3 سایت را بسیاری رسانه نام ببرید و عرف هم ملاک و معیار باشد پله الندان و دریاچه الندان می شناسد و رفت وآمد گردشگران از از جاده روستای الندان صورت می گیرد حال شما اذعان دارید مردم ؟
  ………………………………………………………….
  چهاردانگه نيوز : با توجه به حساسيت موضوع و همينطور دوري از تنش بهتر است كه دوستان ديگري كه اطلاعاتي در اين زمينه دارند اطلاعات خود را ارائه دهند. مطمئن باشيد كه پايگاه خبري چهاردانگه نيوز هيچگاه راضي نخواهد بود كه خداي ناكرده اختلاف و تنش ميان اهالي چهاردانگه ايجاد شده و وحدت اهالي به خطر بيفتد.
  موفق و پيروز باشيد.

 6. مجتبی الندانی می گوید

  در صورت لزوم اسناد جهت رویت ارائه می شود.
  ……………………………………….
  چهاردانگه نيوز : منتظر انتشار اين اسناد ترجيحاً در قالب يك مقاله از جانب شما در پايگاه خبري چهاردانگه نيوز هستيم.

 7. سید محسن شریفی پاجایی می گوید

  با سلام
  بنده به عنوان یک بیطرف چهاردانگه ای به استحضار دوستان می رسانم در منطقه و سطح شهرستان از دوران قدیم تا به الان این دریاچه با نام پله الندان در همه جا شناخته می شده.

 8. جواد خلیلی ازنی می گوید

  با سلام در عکس های ماهواره ای و اسناد موجود این منطقه کاملا به روستای ازنی تعلق دارد. برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ زیر مراجعه نمایید http://www.azni.blogfa.com
  ……………………………………………………………………..
  چهاردانگه ساری: لطفا اسناد موجود را هر چه سریعتر برای ما ارسال نمایید. سپاس.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.