پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تصاویر زیبا و کم نظیر از حیات وحش چهاردانگه

ثبت تصاویر زیبایی از یک خرس قهوه ای جوان که برای خوردن میوه از درختان جنگل بالا رفته است، مرال های نر بزرگ و بی قرار در فصل جفتگیری، بز وحشی ماده و دو بزغاله اش بر روی تخته سنگی در ارتفاعات، گوزن مینیاتوری کمیاب (شوکا) و خرس هایی که در سایه درختی در آرامش کامل به خواب فرو

1
 
به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه ساری و به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، گروه «چکاد» ساری متشکل از جمعی از فعالان جوان محیط زیست مازندران هستند که علاوه بر فعالیت های کوهنوردی توانسته اند از سال ۱۳۸۸ در ارتفاعات شهرستان ساری به عنوان تیمی فعال در اکثر ماه های سال بخصوص در فصل گاوبانگی در ایجاد امنیت منطقه همکاری خوبی را با محیط بانان داشته باشند.
 

اعضای این گروه با نامهای کمیل قاسم پور، حامد تیزرویان، کاوه آتنی، جابر سبک روح و محمد بزرگزاده تاکنون علاوه بر همکاری در زمینه حفاظت از مناطق جنگلی و کوهستانی شهرستان ساری موفق شده اند تصاویر و فیلمهای زیبا و منحصر بفردی را از تنوع زیستی و رفتار طبیعی گونه های ارزشمند جانوری این مناطق به خصوص خرس قهوه ای، مرال و شوکا را به ثبت برسانند.

 

از ویژگی های تصاویر تهیه شده توسط اعضای این گروه  این است که با بکارگیری تکنیک، صرف زمان و حوصله زیاد اکثر تصاویر خود را در شرایطی از حیات وحش تهیه می کنند که حیوانات متوجه حضور آنها نبوده و تصاویر تهیه شده، رفتار طبیعی حیات وحش در زیستگاه های خود را به نمایش می گذارند.

ثبت تصاویر زیبایی از یک خرس قهوه ای جوان که برای خوردن میوه از درختان جنگل بالا رفته است، مرال های نر بزرگ و بی قرار در فصل جفتگیری، بز وحشی ماده و دو بزغاله اش بر روی تخته سنگی در ارتفاعات، گوزن مینیاتوری کمیاب (شوکا) و خرس هایی که در سایه درختی در آرامش کامل به خواب فرو رفته اند از جمله این تصاویر هستند.

 

با تشکر از محیط بانان فعال منطقه که با وجود کمبود شدید امکانات و تعداد بسیار کم نیرو و با توجه به توپوگرافی خاص منطقه که مشکلات حفاظت را دوچندان نموده است، با تلاش شبانه روزی خود سعی نموده اند کمبودها را جبران و محیط امنی را برای حیات وحش این منطقه فراهم کنند.

 

کلیه تصاویر این گزارش در سال جاری تهیه شده و اکثراً همزمان با آغاز فصل گاو بانگی مرال ها در پاییز به ثبت رسیده است.

 

چهاردانگه ساری: ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان یادآور می شود که آقایان کمیل قاسم پور، کاوه آتنی و محمد بزرگزاده از جوانان تحصیلکرده روستای بالاده (واقع در منطقه دوسرشمار از دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه ساری) و از فعالان در زمینه ورزش کوهنوردی، صخره نوردی، غارنوردی و دوستداران طبیعت و حیات وحش می باشند. گروه کوهنوردی چکاد ساری نیز توسط برادران قاسمپور بنیانگذاری شده است.

1 نظر
  1. اصغری می گوید

    عکس اول و دوم واقعا زیبا بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.