پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

افزایش تعطیلی کارگاه های ناایمن مازندران در سال 97

0

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از کاهش 8 درصدی فوتی حوادث ناشی از کار در استان خبر داد و گفت: کارگاه های ناایمن در سال 97 تعطیل می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، به نقل از ایسنا، کامران اصغری در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: هر ساله شاهد کاهش حوادث ناشی از کار در استان هستیم و طبق اعلام پزشکی قانونی تا پایان سال 96 هم شاهد کاهش هشت درصدی حوادث منجر به فوت ناشی از کار بوده ایم و این مهم نشان از این دارد که اقدامات گسترده ای در راستای افزایش آگاهی ایمنی در استان انجام شده است.

وی افزود: 81 نفر فوتی در سال گذشته بر اثر حوادث ناشی از کار داشتیم که نسبت به سال قبل از آن کاهش محسوسی داشته است و این مهم نشان می دهد شدت این نوع حوادث سیر نزولی پیدا کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از اجرای طرح خود بازرسی درون کارگاهی و استقرار مسئولان ایمنی در کارگاه های استان با هدف  کاهش حوادث ناشی از کار خبر داد و تصریح کرد: باید از حوداث ناشی از کار عبرت گرفته و کاستی‌ها را برطرف و نسبت به کاهش حوادث اقدام شود.

اصغری با اشاره به اینکه اجرای قوانین و آیین نامه های مربوط به ایمنی از وظایف مهم همه کارگاه ها، کارفرمایان و کارگران به ویژه کارگاه های ساختمانی است که با شدت بیشتری باید ادامه یابد، خاطرنشان کرد: مسئولین ایمنی نیز وظایفی از قبیل شناسایی خطر، نظارت بر نظم و ترتیب و آرایش مواد اولیه و محصولات و استقرار ماشین آلات و ابزار کار به نحو صحیح و ایمن، شناسایی اعمال ناایمن، نیازسنجی، نظارت بر خرید، آموزش، تحویل و استفاده از وسایل حفاظت فردی و… را باید انجام دهند.

وی از اجرای بازدید هدفمند از کارگاه های پرخطر استان به صورت گسترده توسط بازرسان این اداره‌کل خبر داد و گفت: با اجرای برنامه های آموزشی، نظارت و کنترل ساخت و سازها میزان حوادث ناشی از کار در استان کاهش یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اظهار کرد: مجموع حوادثی که بر اثر کار رخ می دهند و خسارات جانی و یا مالی و درمانی سنگینی در پی دارند ضرورت آگاهی، ایمنی و آموزش در کارگاه‌ها و ارتقای ایمنی ماشین آلات و تجهیزات را بیشتر می کند.

اصغری تصریح کرد: در سال گذشته تعداد کارگاه به دلیل نبود ایمنی پلمب شده است و در سال جاری نیز با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه بیشتر تمرکز ما بر روی آموزش کارگران، پیمانکاران و مهندسین بوده و خواهد بود، گفت: با اجرای این طرح در سال های اخیر در استان مازندران شاهد تغییر و توسعه بسزایی در بحث ایمنی کار به ویژه در کارگاه های ساختمانی هستیم و می‌توان این مهم را در استان لمس کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به دوره های آموزشی ایمنی در کارگاه های ساختمانی برای کارگران و مهندسین اظهار کرد: در 5 سال گذشته بیش از 100 هزار نفر ساعت آموزش ارائه شد.

اصغری با تأکید بر اینکه کارگاه‌های نا ایمن تعطیل خواهند شد، خاطرنشان کرد: تعداد 30 کارگاه در سال 96 پلمب شد که قطعا این روند در سال 97 با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.