پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

افتتاح نخستین برج موزه کشور در بابل

0

علیرضا اباذری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بابل در حاشیه افتتاح نخستین برج موزه کشور و در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه این موزه در یک بنای تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول است، افزود: این برج در دهه پنجاه به ثبت آثار ملی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد اشیای استفاده شده در این موزه متعلق به شهرستان بابل است، افزود: اشیای مورد استفاده در این موزه عموما مربوط به عصر آهن یعنی در حدود ۲ تا ۳ هزار سال پیش است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بابل همچنین خاطرنشان کرد: این موزه در ایام نوروز ۹۷ برای بازدید عموم با هماهنگی شهرداری بابل صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲ و بعدازظهرها از ساعت ۱۵ تا ۱۸ به صورت رایگان آماده میزبانی از گردشگران و عموم مردم خواهد بود.

جواد بیژنی، عضو و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای‌شهر بابل نیز در این آئین به ایسنا گفت: با حمایت‌هایی که انجام شد، توانستیم یک ساختمان و بنای زیبای تاریخی را تبدیل به موزه کنیم که در واقع افتتاح این برج به نوعی این بنای تاریخی را حفاظت می کند.

وی با تاکید بر اینکه این موزه نخستین برج موزه کشور است، افزود: شاید برج آزادی و میلاد در تهران موزه‌ای در آن تعبیه شده، اما فقط بخشی از آن برج به موزه تبدیل شده، اما این بنا در سه طبقه و به طور کامل به موزه اختصاص داده شده است.

بیژنی با بیان اینکه سعی کردیم اشیای این موزه متعلق به شهرستان بابل باشد، اظهار کرد: تمامی هزینه‌های نگهداری و نگهبانی این موزه با شهرداری بابل است و نگاه ما در حوزه میراث فرهنگی یک نگاه حمایتی است که امیدوارم بتوانیم نقش موثری در ایجاد چنین فضاهایی داشته باشیم.

محسن کبود فیروزجائی، شهردار بابل نیز در حاشیه این افتتاح در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای که بین شهرداری بابل و میراث فرهنگی امضا شد، این برج‌موزه افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

شهردار بابل با بیان اینکه این برج می‌توانست به فراموشی سپرده و تخریب شود، افزود: در تعامل ایجاد شده با میراث فرهنگی استان، توانستیم ضمن احیای این برج تاریخی، اشیای تاریخی شهرستان بابل را نیز به دید عموم مردم بگذاریم.

کبود فیروزجائی تصریح کرد: در پروژه بعدی، ایجاد موزه پزشکی در سال ۹۷ را در سردر تاریخی دانشگاه علوم پزشکی بابل داریم که این موزه اسناد پزشکی و شناسنامه تاریخ پزشکی بابل خواهد بود.

وی در رابطه با دو بنای تاریخی پل محمدحسن خان و خانه سلمان نیز گفت: در رابطه با پل محمدحسن‌خان انتخاب پیمانکار انجام شده که پس از ایام نوروز ۹۷، بحث بازسازی و مرمت این پل در اولین فرصت انجام خواهد شد.

کبود فیروزجائی در ادامه افزود: در رابطه با خانه تاریخی سلمان نیز در حال هماهنگی با ادارات بهزیستی و میراث فرهنگی هستیم تا بتوانیم در این فضا، بحث ایجاد فرهنگ‌سرا را داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.