پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

احتمال بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

0

حمزه آقاپور کاظمی درباره آخرین وضعیت  بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مازندران، اظهار کرد: باتوجه به شیوع فصل سرما موردی از بیماری در مرغداری‌های صنعتی استان گزارش نشده است.

وی با هشدار احتمال بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، افزود: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و ورود پرندگان مهاجر به این استان برای جلوگیری از احتمال بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مرغداران صنعتی باید هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرند.

سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران بیان کرد: توجه به هشدارها و توصیه‌های بهداشتی جلوی اثرات زیان‌بار اقتصادی ناشی از آن خسارت بیماری را در واحد‌های تولیدی می‌گیرد که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

آقاپورکاظمی با اعلام اینکه رعایت دقیق فاصله بین دو جوجه ریزی و پرهیز از نگهداری گله‌های چند سنی مورد تاکید است، خاطرنشان کرد: تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود احتمالی پرندگان و جوندگان به داخل سالن‌ها و انبار اندیشیده شود.

وی یاداور شد: باید به ضدعفونی کامیون‌های حامل سوخت، دان و جوجه، تعبیه حوضچه ضدعفونی برای خودرو و تهیه امکانات لازم برای ضدعفونی دست‌ها در مبادی ورودی سالن‌ها توجه شود‌.

سرپرست اداره کل دامپزشکی مازندران بیان کرد: خارج کردن لاشه طیور تلف شده از مزرعه خودداری شده و نسبت به دفن بهداشتی و یا سوزاندن تلفات در لاشه سوز اقدام شود.

آقاپور کاظمی با بیان اینکه اخذ مجوز بهداشتی جوجه ریزی از اداره دامپزشکی ضرورت دارد، افزود: توجه به این مهم از وضعیت بیماری‌های واگیردار در منطقه و یا شعاع حفاظتی مطلع و از افزایش کانون‌های بیماری جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: هر گونه کاهش مصرف دان، کاهش تولید و یا افزایش تلفات به منظور انجام اقدامات لازم کنترل بیماری در منطقه به نزدیک‌ترین اداره دامپزشکی اعلام شود.

پایان پیام/۸۶۰۳۴/م


لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.