تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : علي نظري
حوزه : اخبار مازندران
شماره : 108817
تاریخ : ۱۵ آذر, ۱۳۹۸ :: ۴:۳۶
افزایش قیمت کالاهای فصلی ارتباطی با نرخ بنزین ندارد افزایش قیمت کالاهای فصلی ارتباطی با نرخ بنزین نداردحسینقلی قوانلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قیمت و میزان کالاهای فصلی همچون تره‌بار و میوه متاثر از فصل برداشت است و طبیعی است که برخی از آنها در فصل سرما و یا گرما با افزایش قیمت رو به رو بشوند. 

وی با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین هیچ ارتباطی با محصولات کشاورزی موجود در بازار ندارد، گفت: مردم باید حساب کالاهای فصلی را از افزایش قیمت بنزین جدا کنند و نباید فریب برخی جوسازی‌های احساسی را بخورند. 

مدیرکل صنعت مازندران همچنین به نرخ برخی میوه های فصلی اشاره کرد و اظهار داشت: بیشترین انتقادات مردم در روزهای اخیر مربوط به افزایش نرخ گوجه در بازار است که ریشه آن در تولید و توزیع فصلی است و اتفاقا همه ساله هم از ماه آذر تا اوسط دی مردم شاهد افزایش قیمت این محصول هستند. 

قوانلو با اظهار این که گوجه تولید جنوب کشور در مقدار انبوه هنوز وارد بازار نشده و سال های قبل هم با ورود محصول این مناطق، قیمت گوجه شکسته می شد، گفت: اگر قیمت میوه و تره بار تابع نرخ بنزین بوده باشد، ما باید در سایر محصولات هم افزایش قیمت را تجربه می کردیم در حالی که در بازار مرکبات به خاطر قرار گرفتن در دوره اوج برداشت با کاهش قیمت مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه علت اصلی افزایش قیمت گوجه بارندگی‌های اخیر در کشور بود، افزود: به دلیل بارندگی، عملا دستگاه‌های برداشت گوجه که عمدتا خودکار هستند کارایی ندارند و مزرعه داران نمی توانند برداشت انجام دهند.

مدیرکل صنعت مازندران بیشترین کشت گوجه را در استان های گلستان، زنجان ، قزوین ، همدان ، کرمان و خوزستان عنوان کرد و گفت: کاهش تولید به دلیل آغاز سرما و همچنین کاهش عرضه ناشی از بارندگی و مشکل در برداشت عوامل اصلی افزایش قیمت این محصول است . 

وی همچنین به واکنش مردم به افزایش قیمت محصولات فصلی اشاره کرد و گفت: متاسفانه ذائقه مردم تغییر کرده است و انتظار دارند در تمام فصول محصولات را به طور ثابت مصرف کنند. 

قوانلو جوسازی به بهانه افزایش قیمت بنزین را احساسی و مضر دانست و افزود: تقریبا نوسانات بازار تره بار و میوه همانند سال های گذشته است و مردم نباید نگران باشند.

این مسئول حوزه تولید و توزیع مازندران با اعلام این که شرایط بازار استان با ثبات است، گفت: با گرم تر شدن هوا شاهد کاهش قیمت برخی سیفی‌جات و سبزی‌جات خواهیم بود. 

قوانلو همچنین نوسان قیمت سایر کالاها در بازار را هم کمتر از ۱۰ درصد اعلام کرد و افزود که با توجه به قرار گرفتن در فصل سرما و همچنین عدم افزایش قیمت کالاها در طول سال ، این میزان افزایش عادی است. 

وی در باره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر کالاهای اساسی نیز اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت ها بسیار کم و حتی کمتر از پیش‌بینی های ما بوده است و این نشان دهنده بلوغ فکری جامعه و عدم برخورد احساسی با این موضوع است. 

در روزهای اخیر قیمت برخی اقلام سبزیجات روند افزایشی داشته که برخی در فضای مجازی و حقیقی آن را به افزایش نرخ بنزین گره زدند.

قیمت گوجه در بازار مازندران در روزهای ابتدایی هفته جاری از مرز ۱۶ هزار تومان نیز عبور کرده بود، ولی امروز بین ۱۰  تا ۱۲ هزار تومان کاهش یافت.

© 2020 تمام حقوق این سایت برای پايگاه خبري چهاردانگه محفوظ می باشد.