پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

14 هزار بیمار خاص مازندران چشم انتظار خون‌های اهدایی

0


ذوالفقار تقوی امروز درباره وضعیت ذخایر خون و فرآورده‌های خونی مازندران باتوجه به ادامه روزهای کرونایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: رسالت اصلی انتقال خون،  تهیه و تامین خون و فرآورده‌های خون سالم و کافی است که در این زمینه تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرد.

وی با اشاره به جمع‌آوری خون در ۱۱ پایگاه انتقال خون استان مازندران، افزود: خون‌های اهدایی مردم دست‌کم به سه فرآورده پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز متراکم تبدیل می‌شود، که هرکدام کاربرد ویژه‌ای برای درمان بیماران دارد.

مدیرکل انتقال خون مازندران بیان کرد: طی ۱۰ ماهه امسال ۱۲۶هزار و ۵۷۷ نفر به پایگاه‌های انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰۲هزار و ۸۹ نفر موفق به اهدای خون شدند.

این مسؤول تصریح کرد: در استان مازندران ۱۴ هزار بیمار خاص مانند تالاسمی، سرطانی، هموفیلی و دیالیزی هستند که نیاز مستمر به خون و فرآورده‌های خون دارند که حدود ۳۰ درصد از خون‌های اهدایی به مصرف این بیماران می‌رسد.

تقوی با بیان اینکه مازندران به دلیل داشتن تعداد بالای بیماران خاص جز دو یا سه استان ویژه کشور است، یادآور شد: با توجه به بحران کرونا، نیاز مازندران به خون و فرآورده‌های خونی در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: عمر برخی از فرآورده‌های خونی کوتاه است به همین دلیل از مردم نوعدوست مازندران درخواست داریم که به‌طور مستمر به پایگاه‌های انتقال خون مازندران مراجعه کنند تا نیاز خونی ۴۸ مرکز درمانی برطرف شود.

مدیرکل انتقال خون مازندران با اعلام اینکه سهم بانوان از اهدای خون طی ۱۰ ماهه امسال ۳هزار و ۴۰۹ واحد بوده است، گفت: مشارکت زنان استان را در  اهدای خون ضروری است؛ چراکه سهم بانوان مازندران در اهدای خون تنها ۵.۳ بوده درحالی‌که نیمی از نیازمندان به تزریق خون و فرآورده‌های خونی را بانوان تشکیل می‌دهند. 

وی در پایان گفت: داوطلبان برای اهدای خون قبل از مراجعه به ۱۱ پایگاه ثابت و سه پایگاه سیار انتقال خون در شهر‌های ساری، بابل و آمل در سامانه nobatdehi.ibto.ir نوبت بگیرند و براساس نوبت‌بندی در پایگاه حضور یابند.

 /۸۶۰۳۴/ج
لینک منبع اصلی مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.