پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

کرونا و تحریم مانع صادرات مازندران نشد/بازار ۲۰کشور در تصاحب تجار

0

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: در حال حاضر کشورهای هدف و بازارهای صادراتی مازندران از ۲۰ کشور فراتر رفته، این در حالی است که تا گذشته نه‌چندان دور فقط تعداد انگشت‌شماری از کشورها، میزبان و خریدار تولیدات این استان پر قابلیت بودند.

شناسایی بازارهای جدید، راه‌اندازی سرای تجاری، برندسازی، تعرفه‌های ترجیحی و بهره‌گیری از ظرفیت بازارهای کشورهای اوراسیا، مازندران را به گردونه استان‌های صادرات محور کشانده است و میل و رغبت تولیدکنندگان استان برای رسیدن به بازارهای هدف و جهانی افزایش‌یافته است.

اگرچه در گذشته‌های نه‌چندان دور، فروش محصولات تولیدی در کشورهای همسایه و کوچک آرزوی محال بود اما در سال‌های اخیر، قدرت ریسک‌پذیری صادرکنندگان استان بالا رفته و هرماه کالاهای مختلفی از استان به آن‌سوی آب‌ها روانه می‌شود.

آورده دیپلماسی اقتصادی

دیپلماسی اقتصادی در پیش گرفته‌شده در مازندران طی چند سال اخیر جواب داد و به نظر می‌رسد با روند کنونی و با رفع برخی موانع، آینده درخشانی برای کالاهای استان در بازارهای هدف و جهانی پیش‌بینی می‌شود.

در همین سه ماه گذشته به‌رغم آنکه کرونا ویروس بر کشورهای جهان سایه انداخته بود، تجار و بازرگانان مازندران با دور زدن تحریم‌ها و محدودیت‌های کرونایی توانستند بیش از ۱۸۰ هزار تن کالا به کشورهای گوناگون صادر کنند.

در همین سه ماه گذشته به رغم آنکه کرونا ویروس بر کشورهای جهان سایه انداخته بود، تجار و بازرگان مازندران با دور زدن تحریم‌ها و محدودیت‌های کرونایی توانستند بیش از ۱۸۰ هزار تن کالا به کشورهای گوناگون صادر کنند تنوع اقلام صادراتی مازندران در دهه‌های گذشته فقط محدود به یک یا دو کالا بود که اکنون در بسته صادراتی استان محصولاتی نظیر فرآورده‌های لبنی، سیمان، بستنی، ماهیان خاویاری و شیلاتی، آب‌میوه، کاغذ و غیره دیده می‌شود.

امروزه شهرستان‌های کوچک مازندران نیز صادرات محور شدند و در سال جاری فقط از شهرستانی نظیر سوادکوه، ۴۰ تن محصولات باغی به روسیه و عراق صادرشده است.

قاسم حکمت شعار رئیس جهاد کشاورزی سوادکوه شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه صادرات لازمه تکمیل زنجیره تولید است و باید از این فرصت با بهینه‌سازی تولید و بسته‌بندی بهره‌گیری شود، ادامه می‌دهد: امسال ۲۳ تن پرتغال به کشور عراق و ۱۷ تن شلیل به روسیه صادر شد.

وی با اظهار اینکه افزایش قیمت ارز و تقاضای کشورهای خارجی برای مرکبات استان سبب ترغیب صادرکنندگان و تولیدکنندگان برای صادرات شده است، می‌گوید: این شهرستان با داشتن ۱۹۰۰ هکتار باغات ظرفیت‌های مناسبی برای صادرات دارد و باید با ارائه تسهیلات ارزان و مشوق‌های صادراتی به سورتینگ داران و تولیدکنندگان کشاورزی برای جهش صادراتی کمک کرد.

وی یادآور شد: بررسی‌ها و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال آینده میزان صادرات محصولات کشاورزی منطقه به کشورهای مختلف سیر صعودی داشته باشد.

افزایش مناسبات و تعاملات با کشورهای منطقه، اعزام هیئت‌های تجاری و بازرگانی به کشورهای حاشیه خزر ازجمله روسیه، برپایی نمایشگاه‌های اقتصادی در راستای دیپلماسی اقتصادی، بسترهای تجارت و صادرات را در مازندران رشد داده است، از سوی دیگر وجود سه بندر، سه فرودگاه، زیرساخت‌های مناسب ریلی و حمل‌ونقل و توان بالای تولیدات کشاورزی و صنعتی مازندران را به استانی با محوریت صادرات تبدیل کرده است.

پای تجار به ۲۰ کشور جهان گشوده شد

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه در سال‌های گذشته مقصد صادراتی استان، عراق و افغانستان بود، افزود: امروز پای تجار و صادرکنندگان استان با افزایش روابط بین‌المللی به بیش از ۲۰ کشور و حتی قاره اروپا بازشده و دیگر فقط به کشورهای حاشیه و خزری محدود نشده است.

وی ادامه داد: اکنون در کشورهای مختلف نظیر هندوستان، پاکستان، کشورهای اروپایی نظیر سوئیس و پرتقال نیز می‌توان ردی از صدور کالاهای استان دید درحالی‌که در گذشته صادرات استان فقط به لبنیات خلاصه می‌شد و امروز ظرفیت‌های صادراتی خوبی نظیر گل و گیاه، محصولات باغی، صنایع‌دستی و غیره در سبد صادراتی استان به چشم می‌خورد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران وجود زیرساخت‌های بندری و فرودگاهی را ازجمله دلایل افزایش مناسبات و تجارت استان ذکر کرد و گفت: با تکمیل پایانه‌های صادراتی ماهیان خاویاری، برنج و گل و گیاه شمال و محصولات کشاورزی در سال‌های آتی شاهد افزایش چشمگیر صادرات و تجارت به کشورهای مختلف خواهیم بود.

قوانلو با اظهار اینکه در حال حاضر بیش از ۷۰ واحد بزرگ صادرات محور در استان فعالیت دارد، آینده صادرات و ارزآوری محصولات و تولیدات استان را درخشان و قابل‌قبول دانست.

تدوین بسته صادرات سه میلیارد دلاری

در حال حاضر صادرات مازندران سالانه بیش از ۲۱۷ میلیون دلار است که طبق برنامه زمان‌بندی باید به بیش از سه میلیارد دلار برسد و راه رسیدن و تحقق این هدف تکمیل زنجیره صادراتی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها است، در حال حاضر مازندران ظرفیت صادرات تا یک میلیارد دلار کالا را دارد که به دلایل مختلف ازجمله وجود تحریم‌های ظالمانه این هدف محقق نشده است.

عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قزاقستان، روسیه و ازبکستان از اهداف و بازارهای صادراتی استان به شمار می‌رود، افزود: اگر محور تولیدات بر مبنای صادرات قرار گیرد و ذائقه بازارهای هدف را بشناسیم، تحقق اهداف صادراتی دور از انتظار نخواهد بود.

وی با بیان اینکه اگر قیمت تمام‌شده تولیدات کاهش یابد، قدرت رقابت‌پذیری با کشورهای رقیب افزایش می‌یابد و حقوق گمرکی و تعرفه‌ها ازجمله موانعی است که باید برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران درعین‌حال به دیپلماسی اقتصادی استان برای توسعه صادرات اشاره کرد و گفت: هرسال هیئت‌های مختلف بازرگانی تجاری بین مازندران و کشورهای مختلف ردوبدل می‌شود که این اعزام‌ها در شناخت بازارهای هدف و قراردادهای تجاری حائز اهمیت است و برای رسیدن به جایگاه صادراتی باید تلاش بیشتری کرد.

هر سال هیئت‌های مختلف بازرگانی تجاری بین مازندران و کشورهای مختلف رد و بدل می‌شود که این اعزام‌ها در شناخت بازارهای هدف و قراردادهای تجاری حائز اهمیت است

مهاجر نبود شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی را ازجمله موانع تحقق اهداف صادراتی عنوان کرد و ادامه داد: برای افزایش صادرات باید هلدینگ های صادراتی تشکیل شود و بتوانیم هزینه‌های تولید را کاهش دهیم.

بار زیادی از صادرات مازندران روی دوش بخش کشاورزی است و سالانه ۴۱۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و باغی از مازندران به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر ارزش صادرات محصولات کشاورزی استان را ۲۹۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: برنج، مرکبات، گل و گیاه، محصولات پاییزه و کیوی ازجمله تولیدات صادراتی استان هستند.

وی با اظهار اینکه سال قبل ۱۶۶ هزار تن مرکبات و ۱۰۶ هزار تن کیوی صادرشده است، افزود: این استان در صنعت طیور نیز ظرفیت‌های خوبی برای صادرات دارد و ۱۱ درصد گوشت مرغ، ۳۰ درصد مرغ مادر و ۴۰ درصد جوجه یک‌روزه در استان تولید می‌شود.

وی از صادرات کیوی استان به کشورهای مختلف ازجمله اروپا، آسیایی و عربی خبر داد و گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود رقم صادرات بخش کشاورزی رشد چشمگیری داشته باشد.

ارزش ۴۲ میلیون دلاری صادرات

آمار گمرکات مازندران در سال جاری نشان از استمرار صادرات استان به‌رغم شیوع کرونا و محدودیت‌های اعمال‌شده دارد و به گفته ناظر گمرکات مازندران امسال فقط در سه ماه اول ۱۸۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیون و ۶۸۶ هزار دلار از طریق گمرکات نوشهر، آمل، امیرآباد، ساری و فریدون‌کنار به کشورهای عراق، قزاقستان، روسیه، ترکمنستان، افغانستان، امارات و غیره صادرشده است.

علی یوسفی منش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: فرآورده‌های لبنی به ارزش ۲۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵۶ درصدی، سیمان به ارزش بیش از سه میلیون دلار و سهم هفت‌درصدی، بستنی به ارزش بیش از دو میلیون دلار و سهم پنج‌درصدی، آب‌میوه به ارزش ۱.۴ میلیون دلار و سهم سه‌درصدی و کاغذ به ارزش ۱.۳ میلیون دلار و سهم سه‌درصدی ازجمله اقلام صادراتی به شمار می‌رود.

پیوستن به اتحادیه اوراسیا و بهره‌گیری از ظرفیت ۵۰۰ کد تعرفه‌ای برای کشور، برندسازی و تنوع صادراتی، کاهش هزینه‌های تولید و ارائه مشوق و بسته‌های سرمایه‌گذاری برای کاهش ریسک‌پذیری صادرات، فرصتی طلایی را فراروی اقتصاد مازندران برای توسعه تجارت با کشورهای هدف قرار خواهد داد.

کد خبر 4984839
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.