پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مشاهده طاعون نشخوارکنندگان در بین ۷ بز کل وحشی در مازندران

مدیر امور نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: هفت راس کل و بز وحشی به دلیل ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان در منطقه دلیر چالوس تلف شدند.

0

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه نیوز به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان مازندران، کوروس ربیعی مدیر امور نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه لاشه یک راس کل و بز وحشی  ۲۱ شهریور ماه امسال در منطقه دلیر چالوس کشف شده بود، گفت: لاشه این کل و بز برای یافتن علت تلف شدن به پایین دست منتقل شد اما با توجه به شرایط لاشه امکان نمونه برداری از آن وجود نداشت.

وی افزود: با توجه به مشکوک‌بودن علت تلف شدن همکاران محیط بانی با همکاری چوپانان منطقه، پایش‌ها را همزمان با کشف نخستین لاشه آغاز کردند و تا ۲۹ شهریورماه لاشه ۷ راس کل و بز در همین منطقه کشف شد.

مدیر امور نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: کارشناسان محیط زیست از لاشه‌ها نمونه برداری و آن را به سازمان دامپزشکی ارسال کردند که ابتلای کل و بز‌های تلف شده به طاعون نشخوارکنندگان توسط سازمان دامپزشکی تایید شد.

ربیعی با بیان اینکه همه این تلفات فقط در منطقه دلیر چالوس اتفاق افتاده بود، گفت: این منطقه نزدیک به طالقان استان البرز است.

وی گفت: بعد از کشف لاشه‌ها و تایید ابتلای آنان به طاعون نشخوارکنندگان ، پایش‌ها در مناطق کلاردشت و گلستانک که زیستگاه اصلی کل و بز وحشی است افزایش یافت اما هیچ لاشه‌ای از این حیوانات در این مناطق پیدا نشد.

مدیر امور نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: آخرین لاشه کل و بز ۲۹ شهریور ماه امسال کشف شده و از مهرماه تاکنون هیچ لاشه‌ای از وحوش در هیچ کدام از پناهگاه‌های محیط زیست مازندران پیدا نشده است.

ربیعی ادامه داد: جمعیت کل و بز وحشی در منطقه دلیر چالوس بسیار اندک است به همین دلیل به نظر می‌رسد تعداد تلفات به دلیل ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان به همین ۷ راس خلاصه شود.

وی افزود: پایش‌ها در همه مناطق تحت کنترل حفاظت محیط زیست حتی در مناطق صعب‌العبور با همکاری جوامع محلی ادامه دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.