پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

مراسم پیاده روی اربعین بزرگترین کنگره جهانی وحدت آفرین است

0

 

نمایندهٔ سابق ولی فقیه در استان لرستان بیان کرد: پیاده روی اربعین به منظور اعلام انزجار از ظلم و تبعیض و با شعار عدالت خواهی و هیهات من الذله ،عزت و کرامت انسانی و دیگر مولفه ها جلوه ای از وحدت آفرینی است که اگر همین اهداف رادنبال کنیم در مسیر احیای ارزش های وحدت اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد میرعمادی نمایندهٔ سابق ولی فقیه در استان لرستان در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، اربعین حسینی را کنگره جهانی وحدت آفرین دانست و اظهار داشت: اربعین حسینی به عنوان یک کنگره جهانی با محوریت امام حسین(ع) هر ساله شکل می گیرد؛ قطعا امروز بیش از هر زمانی دیگر نیازمند وحدت بین امت اسلامی و تقویت انسجام و همگرایی مسلمانان هستیم.

 

وی افزود: برای ایجاد وحدت میان مسلمانان و تقویت انسجام وهمگرایی، در ابتدا نیازمند به عوامل وحدت آفرین و ثانیا نیازمند اسوه و الگو هستیم که این همگرایی شکل بگیرد و ثالثا نیازمند ابزار و وسایلی هستیم که در این راه ما را به مقصد برساند و نزدیک کند.

 

میرعمادی ادامه داد: به نظر می رسد پیاده روی اربعین سیدالشهدا نقش اساسی و کلیدی را در این موضوع دارد و می تواند همگان را با محوریت امام حسین(ع) به این اهداف ذکر شده برساند.

 

وی عنوان کرد: پنج عامل مهم در وحدت امت اسلامی با محوریت اربعین بسیار مهم است؛ اولا، شخصیت امام حسین (ع) است که به عنوان پاره تن رسول خدا و سرور جوانان بهشت ، زینت آسمان ها و زمین و خامس آل عبا است که مورد اتفاق نظر اهل سنت و شیعه نیز می باشند و همگان ایشان را یک شخصیت الهی می دانند.

 

میرعمادی اضافه کرد: ایشان در میان امت اسلامی دارای جایگاه خاصی هستند و احترام ویژه ای دارند و در این راستا روایات متعددی از رسول خدا در بیان جایگاه سیدالشهدا(ع) در متون و کتب اهل سنت و شیعه بیان شده است زیرا حضرت یکی از بارزترین محورهای وحدت امت اسلامی است.

 

وی عنوان کرد: دوم، اهداف و آرمان قیام امام حسین(ع) است؛ مبارزه با ظلم ، ستم ، فساد ، تبعیض و اصلاح امور جامعه و امر به معروف و نهی از منکر وجه مشترک امت اسلامی است؛ اصولا شکل گیری امت اسلامی با این اهداف و آرمان بوده است و استمرار آن نیز بر همین مولفه ها خواهد بود.

 

میرعمادی گفت: پیاده روی اربعین به منظور اعلام انزجار از ظلم و تبعیض و با شعار عدالت خواهی و هیهات من الذله ،عزت و کرامت انسانی  و دیگر مولفه ها جلوه ای از وحدت آفرینی است که اگر همین اهداف را دنبال کنیم در مسیر احیای ارزش های  وحدت اسلامی است.

 

وی بیان کرد: سوم، سخنان و خطبه های سیدالشهدا می باشد؛ با نگاه کلی به شروع نهضت سیدالشهدا تا روز عاشورا مشاهده می کنیم تمام این خطبه ها بر محوریت انسجام و وحدت امت اسلامی بوده است؛ ایشان در میان سپاه یزید و یاران خود فرمودند:  “أَیُّهَا النّاسُ؛ إِنَّ رَسُولَ اللّهِ(صلى الله علیه وآله) قالَ: «مَنْ رَأى سُلْطاناً جائِراً مُسْتَحِلاًّ لِحُرُمِ اللهِ، ناکِثاً لِعَهْدِ اللهِ، مُخالِفاً لِسُنَّةِ رَسُولِ اللهِ، یَعْمَلُ فِی عِبادِاللهِ بِالاِثْمِ وَ الْعُدْوانِ فَلَمْ یُغَیِّرْ عَلَیْهِ بِفِعْل، وَ لاَ قَوْل، کانَ حَقّاً عَلَى اللهِ أَنْ یُدْخِلَهُ مَدْخَلَهُ»”، اى مردم! پیامبر خدا(ص) فرمودند: «هر کس سلطان ستمگرى را ببیند که حرام خدا را حلال شمرده، پیمان الهى را شکسته و با سنّت رسول خدا مخالفت ورزیده، در میان بندگان خدا به ستم رفتار مى کند و او با زبان و کردارش با وى به مخالفت بر نخیزد، سزاوار است خداوند او را در جایگاه آن سلطان ستمگر (دوزخ) بیاندازد»، آیا این خطبه در جهت وحدت و همگرایی امت اسلامی نیست؟! از این نوع خطبه ها در سیره سیدالشهدا فراوان است.

 

وی خاطر نشان کرد:عامل چهارم، وجود افراد مختلف از صحابه رسول الله(ص) با نژاد های گوناون که الگویی مهم در انسجام و اتحاد امت اسلامی است و عامل پنجم، دستاوردها و اثرات قیام سیدالشهدا است که مهمترین آن آگاهی بخشی و بیداری امت اسلامی و احساس مسئولیت در سرنوشت جامعه اسلامی است.

 

وی در پایان تاکید کرد: این دستاوردها در همگرایی دینی بسیار موثر است؛ مهمترین عامل اختلاف و تفرقه، جهل و بی خبری است، دشمنان معمولا از جهل مردم استفاده کرده و برآنان مسلط می شوند؛ امام حسین(ع) جانش را در راه خدا داد تا بندگان از جهالت رهایی پیدا کنند، پیاده روی اربعین در راستای آگاهی بخشی و مسئولیت پذیری دینی است تا آنکه همه مسلمانان در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی گام بردارند انجا می شود که این پنج عامل هم در انسجام و همگرایی امت اسلامی با محوریت پیاده روی اربعین بسیار قابل توجه است و می تواند اثر گذار باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.