پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

روستای مهدیرجه گلوگاه، کانون دیابت کشور است

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گلوگاه در شرق استان مازندران گفت: روستای مهدیرجه گلوگاه، کانون دیابت کشور است و بیشترین دیابتی کشور را نسبت به جمعیتش دارد.

Scientists have found clusters of new gene variants that raise the risk of Type 2 diabetes. In one of the largest studies yet of human genetic variability, the scientists tested the DNA of more than 32,000 people in five countries to pin down spots that harbor genetic risk factors for this complicated killer. (AP GRAPHIC)
0

 

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه : هادی نجفی، روز شنبه در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه ۱۸٫۶ درصد روستای مهدیرجه گلوگاه دیابتی هستند ، اظهار داشت:‌ شیوه زندگی و تغذیه نادرست از عمده دلایل این بیماری در این روستا است.

روستای مهدیرجه گلوگاه حدود دو هزار نفر جمعیت دارد.

وی افزود: بعد از روستای مهدیرجه، روستای قلعه پایان نیز با ۱۲ درصد جمعیت دیابتی بالاترین تعداد بیمار به نسبت جمعیتش را دارد که مصرف زیاد مواد نشاسته‌ای، شیرینی‌ها ، گوشت و… از مهمترین علل وجود بیماری دیابت در این روستا است.

روستای قلعه پایان گلوگاه بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلوگاه با اشاره به آمارهای اعلام شده در مورد دیابت گفت: براساس آمارهای اعلام شده ۵ درصد از جمعیت کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند که این آمار در مازندران به ۶ درصد است.

وی بدون اعلام دقیق نفراتی که از بیماری دیابت در این شهرستان و روستاها رنج می برند، یادآور شد: در شهرستان گلوگاه ۶/۱۰ درصد جمعیت شهرستان به دیابت مبتلا هستند.

شهرستان گلوگاه در شرق مازندران حدود ۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

نجفی با اعلام اینکه هنوز درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد، یادآور شد: در شرایط فعلی بهتر است با مصرف درست و بهینه موادغذایی و تغییر روش و شیوه غذایی گذشته، در مقابله با دیابت بسیج شویم و با روی آوردن به خوردن سبزیجات، میوه، داشتن برنامه غذایی مناسب، ورزش و… این بیماری را کنترل کنیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلوگاه با هشدار به بیماران دیابتی و تاکید بر رعایت برنامه غذایی مناسب خاطر نشان کرد: نابینایی ، سکته مغزی، قلبی و قطع عضو از پیامدهای بیماری دیابت است.

نجفی در ادامه با اشاره به اجرای طرح غربالگری قندخون و فشار خون در شهرستان گلوگاه گفت: براساس اعلام وزارتخانه و دانشگاه علوم پزشکی مازندران در روستاها و شهرها این غربالگری انجام و جمعیت دیابتی، شناسایی شده و بیماریشان تحت کنترل قرار گرفته است.

وی افزود : دیابت ۹۰ درصد این افراد از نوع دوم است که در صورت بی توجهی و کنترل نشدن ، خطرناک محسوب می شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان گلوگاه همچنین با بیان اینکه از اول تا هفتم اردیبهشت به عنوان هفته سلامت با عنوان ‘ غلبه بر دیابت ‘ نامگذاری شد، گفت: در حدود ۳۰ برنامه در طول این هفته در دست اقدام است که نواختن زنگ سلامت در مدارس، دیدار با امام جمعه، برپایی نمایشگاه غذای سالم، استقرار ایستگاه سلامت در مصلای نماز جمعه و برگزاری همایش های خود مراقبتی و آشنایی با بیماری دیابت از جمله برنامه های این هفته به شمار می رود.

جمعیت مازندران بر اساس آخرین گزارش اداره کل ثبت احوال استان حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام شد که تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به دیابت در استان شناسایی شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.