پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

خیارکاران چهاردانگه متضرّر و مسئولان بی خیال!؟

خیار که عمده محصول تولیدی بخش چهاردانگه می باشد، در بازار با قیمت بسیار پایینی به فروش می رود و کشاورزان خیار کار چهاردانگه متقبل ضرر بسیار زیادی شدند.

3

 

گزارش اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه نیوز: یکی از ارقام محصولات کشاورزی که در بخش چهاردانگه به طور وسیع کشت می شود و از کیفیت و کمیّت خوبی برخوردار است، کاشت خیار می باشد. خیار چهاردانگه در ابتداء به نام خیار لالا وارد عرضه به بازار شد و امروز در اکثر روستاهای بخش چهاردانگه کاشته می شود . خیار تولیدی چهاردانگه به علت کیفیت خوب و کمیّت فراوان آن در اکثر بازارهای داخلی کشور توزیع می شود.

 

کاشت خیار مستلزم تحمل زحمت طاقت فرسا و صرف هزینه گزافمی باشد.(هزینه بالای بذر- هزینه حفر چاه و  ایجاد سیستم آبیاری قطره ای – هزینه  تعمیر و سوخت موتور آب – هزینه کارگری در موقع برداشت- هزینه سم و کود)  محصول خیار اگر در زمان مناسب خود برداشت نشود، سریعا از مشتری پسندی خود خارج شده و پس از مدت اندکی فاسد  از بین می رود. این محصول قابلیت انبار شدن ندارد و باید سریع برداشت و در بازار  ارائه گردد.

 

خیارکاران چهاردانگه، این روز ها از حال و روز خوبی بر خوردار نیستند، قیمیت خیار در پایین ترین وضعیت خود در سال های اخیر قرار دارد و قیمت فروخته شده به هیچ عنوان جوابگوی هزینه های انجام شده نیست. متاسفانه در کشور ما هیچ گونه نظارت بر نوع و مقدار کاشت محصولات کشاورزی وجود ندارد و کشاورزان متضرّران همیشگی، دلالان برنده های دایمی هستند و مصرف کنندگان ناراضی از قیمت بالای محصولات کشاورزی.

 

khiar (7)

 

 رضی از خیارکاران روستای ازنی می باشد،وی می گوید: تقریبا یک هکتار زمین برای کاشت خیار اجاره نمودم، هزینه اجاره زمین، قیمت بالای بذر خیار، سم و کود و مشکل کم آبی در سال اخیر باعث شده است سال سختی داشته باشیم و امید وار بودیم با فروش آن گره از مشکلات خود بگشاییم، اما اکنون که موقع برداشت محصول و فروش ما می باشد،  خیار کیلویی 300 تومان از ما خریداری می شود که این هم صرف هزینه کارگری، حق کمیسیون و غیره می شود . به هیچ عنوان  این قیمت  جوابگوی هزینه های انجام  شده نیست.

 

کفشگر از خیارکاران منطقه  از شهر کیاسر می باشد، پای درد دل این باغدار زحمت کش نشستیم، ایشان یک هکتار زمین را برای کاشت خیار اختصاص داده است و قیمت بالای  آماده نمودن زمین، گرانی سوخت ، هزینه بالای کارگری ، هزینه تعمیر و نگه داشت موتور های آب و عدم حمایت دولت از کشاورزان ….باعث می شود هزینه تولید خیار بالا باشد. اما متاسفانه اکنون خیار به قیمت کیلویی 200 تا 250 تومان فروخته می شود . این قیمت برای کشاورزان کاملا ضرر می باشد و به علت مقرون به صرفه نبودن قیمت فعلی خیار، تعدای از خیار کاران زمین های خود را رها نمودند.

 

رنجبر از روستای لالا، ایشان می گوید روستای لالا اولین روستایی بود که کاشت خیار را در منطقه شروع نمودند. در سال های اولیه قیمت خیار بسیار مناسب بود. به همین دلیل عده ی زیادی از جوانان منطقه به کاشت خیار روی آوردند، به علت عدم نظارت جهاد کشاورزی بر میزان کاشت آن باعث شده است قیمت خیار بسیار تنزل نماید قیمت های اخیر خیار جوایگوی هزینه های انجام شده نباشد و کشاورزان سخت کوش منطقه  متضرّر شوند.

 

khiar (1)

 

 خلیلی خیارکار روستای الندان که سابقه چندین ساله در این زمینه دارد، علت اصلی  قیمت پایین خیار را به نبود صنایع تبدیلی در منطقه می داتد، ایشان می گوید،  با توجه به اینکه تعداد زیادی از اهالی منطقه در کاشت خیار فعال می باشند نبود صنایع تبدیلی و ماندگاری کم خیار باعث شده است قیمت خیار پایین باشد و کشاورزان متضرر شوند.

 

نوروزی از روستای خالخیل در باره علت قیمت پایین خیار  را  بیکاری جوانان در بخش چهاردانگه می داند و می گوید:بیکاری باعث شده است  جوانان زیادی به سمت کاشت خیار روی بیاورند و همین عامل تولید خیار را افزایش داده و قیمت محصول را کاهش داده است.

 

در پایان از کشاورزان سخت کوش بخش چهاردانگه راهکار های جلوگیری از پایین آمدن قیمت محصولات کشاورزی را جویا شدیم ، آنها راهکار های ذیل را پیشنهاد نمودند، انشا الله مسئولین این راهکارهای ساده را از کشاورزان بشنوند و با عملیاتی کردن آن ، کشاورزی را اقتصادی نمایند  تا جلوی مهاجرت اندک روستاییانی که در روستا ماندند گرفته شود.

 

راهکارهای عملی جلوگیری کاهش قیمت خیار

 

1-       ایجاد یک مرکز خرید در منطقه و فروش مستقیم خیار توسط باغداران  و ارسال آن به سراسر کشور. اکنون خیار منطقه در میادین بار شهر های مختلف بر اساس زد و بندهای و دلالی فروخته می شود و قیمت فروش در میادین مختلف متفاوت است واسطه ها تعیین کننده قیمت هستند.

 

2-      حذف واسطه ها، دلالان با ایجاد شایعاتی مبنی بر اینکه خیار در بازار اشباع است و به فروش نمی رود، خیار را با قیمت پایین از باغداران می خرند.

 

3-      ایجاد صنایع تبدیلی در منطقه برای خرید مازاد تولیدی

 

4-      نظارت جهاد و کشاورزی بر میزان سطح زیر کشت خیار

 

5-      ترویج  و تشویق کشاورزان به کاشت جایگزین خیار، نوعی  که با شرایط آب و هوایی  منطقه سازگار و از نظر درآمدی برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد.

 

6-      فعال نمودن شهرکهای صنعتی منطقه و جذب کار گران بومی توسط این شهرکها جهت جلوگیری از کاشت بی رویه خیار در منطقه.

 

khiar (6)

khiar (5)

khiar (4)

khiar (3)

khiar (2)

khiar

khiar (8)

 

عکاس: حسین صالحی کیاسری

 

3 نظرات
 1. مجید می گوید

  لطفا از به یغما رفتن آب های زیرزمینی به وسیله ی خیار باغ ها نیز گزارشی تهیه نمایید.

 2. سید علی می گوید

  اینجا قیمت خیار کشاورزان بین 200 تا 300 اعلام کردند در صورتی که تمامی کشاورزان قیمت سر باغ انها از قیمت بازا گرانتر است چه در سمنان و در ساری خیار کیاسر کیلویی 1000 تا 1200 میخریم ولی لب جاده کیاسر از باغدار بدون واسطه 1500 میگوید طبیعتا مشتری کم میشود

 3. آهنگري می گوید

  يكي ديگر از دلايل پايين بودن قيمت خيار نسبت به ساير ميوه ها استفاده از انواع سموم و كودهاي مايع به صورت محلول پاشي است كه به علت عدم آموزش بطور بي رويه استفاده مي شود و در سال هاي اخير آگاهي هاي مسائل بهداشتي و زيست محيطي مصرف كنندگان بالا رفته است . در صورتي كه از كودهاي مناسب استفاده گردد اگرچه ممكن است توليد كاهش يابد اما در قيمت اثر گذار است.
  يك راه ديگر مي تواند صدور گواهي سلامت محصول باشد كه ادارات مربوطه آن را صادر كنند كه اين امر ممكن است در حال حاضر رويايي باشد اما اگر مسائل و عواقب بعدي مثل هزينه هاي بالاي دارو و درمان را در نظر بگيريم مقرون به صرفه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.