پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

حمام خزانه‌ای در روستای سعید آباد + تصاویر

حمام قدیمی روستای سعیدآباد یکی از حمام های قدیمی بخش چهاردانگه است که هنوز بنای آن تا حدودی بر جا مانده است،

2
پایگاه خبری چهاردانگه نیوز، حمام های قدیمی یکی از بناهایی که در اکثر روستاهای ایران می توان یافت، به دلیل توصیه‌ی دین مبین اسلام به حفظ پاکیزگی، حمام ها یکی بناهایی بود که باید در روستا وجود میداشت. در ابتدا، حمام ها در مازندران و دیگر نقاط کشور خزانه ای بودند و این موضوع تا همین ۳۰ یا ۴۰ سال پیش هم در اکثر روستاهای بخش چهاردانگه برقرار بود، تا اینکه جای خود را به حمام های عمومی امروزی داد.
حمام قدیمی روستای سعیدآباد یکی از حمام های قدیمی بخش چهاردانگه است که هنوز بنای آن تا حدودی ا بر جا مانده است، اگر چه اکنون استفاده ای از آن نمی شود. وقتی وارد این حمام می شودید سالن ها به قدری کوتاه و تنگ هستند که عبور از آنها سخت است، این حمام در سه متری زیر زمین بنا شده بود.
امروز ساختار اصلی طرح روی دیوارها، گنبد سالن ها و … هنوز سالم جای خودش باقی است فقط حفاری افراد سودجو باعث خرابی این آثار تاریخی شده است.
وقتی وارد این بنا می شوید به جز تاریکی چیزی نمی بینید. تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد، با نور فلش تغذیه نوری عکس برداری شده است.
گزارش و تصاویر این مطلب را آقای فریبرز مهدی نژاد کیاسری برای پایگاه خبری چهاردانگه ارسال کرده است. از آقای مهدی نژاد برای ارسال تصاویر و متن گزارش تشکر می کنیم. پایگاه خبری چهاردانگه آماده ی انتشار تصاویر و گزارشات شما در مورد زیبایی ها و اماکن تاریخی روستاهای بخش چهاردانگه می باشد.
hamam-saeid-abad-1
سالن های تنگ و تاریک – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه – شهریور ۹۴
hamam-saeid-abad-2
حوض وسط رختکن – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه – شهریور ۹۴
hamam-saeid-abad-3
رختکن – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه – شهریور ۹۴
hamam-saeid-abad-4
سقف رختکن – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه – شهریور ۹۴
hamam-saeid-abad-5
محل شستشو  – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه – شهریور ۹۴
hamam-saeid-abad-6
محل شستشو – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه – شهریور ۹۴
hamam-saeid-abad-7
خزانه آب – حمام قدیمی سعید آباد چهاردانگه شهریور ۹۴
عکاس: فریبرز مهدی نژاد
2 نظرات
  1. اصغری می گوید

    سپاس بابت زحمتی که کشیدید. عالی بود.

  2. حسن می گوید

    سلام خسته نباشید در روستای ملاحسن هم یک چنین حمامی وجود داشت و متاسفانه اثاری از این بناء نمانده با اجازه و ذکر منبع از تصاویر شما استفاده می کنیم با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.