پایگاه خبری چهاردانگه
بخش چهاردانگه شهرستان ساري

تصاویر / طبیعت روستای مالخواست دلربایی می کند

عباس مهدوی مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران و یکی از خبرنگاران فعال حوزه گردشگری نوشت : دیروز به روستای مالخواست در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی چهاردانگه ساری سفر کردیم تا در برنامه ای تلویزیونی بوم گردی در این روستا را معرفی کنیم.

6

 

مالخواست در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی چهاردانگه ساری از طبیعت بکری برخوردار است.

 

عباس مهدوی مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران و یکی از خبرنگاران فعال حوزه گردشگری نوشت : دیروز به روستای مالخواست در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی چهاردانگه ساری سفر کردیم تا در برنامه ای تلویزیونی بوم گردی در این روستا را معرفی کنیم. روستایی بکر و پرجاذبه که به ابیانه مازندران معروف است.

مال= پُر، مالامال (فرهنگ معین)
خواست= از خواستره به معنی چراگاه خوب، بخشنده.

 

مال خواست= آبادی ای که در منطقه ی پر از چراگاه های خوبی که بخشیده شده، ایجاد شد. ( عظیمی، پژوهش در نام آبادی های شهرستان ساری، ص ۲۳۹)

 

با توجه به این که شغل عمده مردم این روستا دامداری و همچنین این روستا دارای چراگاهای وسیع می باشد، چنین وجه تسمیه ای درست به نظر می رسد.

 

در مالخواست هویت و معماری روستا هنوز به طور کامل دستخوش تحولات شهری و آجر و سیمان نشده است.

 

مالخواست این روزها به دلیل پی بردن خانواده ای جوان به اهمیت گردشگری و بوم گردی کانون توجه برخی گردشگران قرار گرفته است. خانواده آقای ساداتی پای گردشگران را به این روستا باز کردند و خانه و باغ شان را به مجموعه ای اقامتی با پذیرایی کاملا بومی مبدل کرده اند.

 

در یکی از روزها شش گردشگر اتریشی به مالخواست می آیند و میهمان خانه ساداتی می شوند . اتریشی ها از فضای این خانه روستایی و غذاهای محلی لذت می برند. این حضور جرقه ای می شود در ذهن ساداتی تا خانه اش را به کلبه گردشگران مبدل کنند.

 

پذیرایی در این خانه با محصولات تولیدی و کاملا طبیعی انجام می شود. کره محلی ، سرشیر ، عسل ، گردو و نان محلی.

 

دست بافته های سنتی این خانه هم کار خانم سکینه موسوی ، پیرزن هنرمندی است که هنوز با ابزار قدیمی بافته های دلربایی را خلق می کند.

 

عطر نان محلی مالخواست در کوچه پس کوچه ها به مشام می رسد و طبیعت مالخواست هم دلربایی می کند.

 

 

منبع : مازنی خبر

 

6 نظرات
 1. کمال می گوید

  سلام به همه مالخاستی های زحمتکش
  آب هوای مالخاست واقعا خوبه

 2. حسین احمدی می گوید

  چهاردانگه فقط اروست

 3. اصغری می گوید

  واقعا زیباست حرف ندارد. من عاشق طبیعت بی‌نظیر روستاهای بالادست چهاردانگه مانند مال‌خواست واوسر بندبن و این مدل روستاه هستم ا که از حالت جنگلی بودن صرف خارج شده‌اند. مال‌خواست که اصلا یک حال و هوای خاصی دارد. نفس همگی‌شان گرم باد.

 4. حسینی می گوید

  درود بر همه ی مالخواستی های عزیز و دوست داشتنی

 5. اتابک می گوید

  بادرود. عشق است همه روستاهای چهاردانگه وتنها شهرش کیاسر . اباد باشی چهاردانگه

 6. احمدی می گوید

  باسلام همه ی آنهایی که حتی برای یکباربه مالخواست سفرکرده اندمیدانند تمیزی ونظافت زندگی مالخواستی ها زبان زد عام وخاص است امیدواریم نسل امروز مالخواست اصل خود رافراموش نکنندوادامه دهندگان راه نیاکان خودباشنداین افتخاریست برای منطقه ی ما شادباشید وشاد زندگی کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.