تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : علي نظري
حوزه : اخبار چهاردانگه, اخبار عمومي, اخبار ويژه
شماره : 66666
تاریخ : ۲۱ شهریور, ۱۳۹۶ :: ۱۹:۴۵
کشف اسب های خفه شده اشکانی در محوطه باستانی وستمین چهاردانگه سومین تدفین اسب دوران اشکانی در محوطه وستمین چهاردانگه شهرستان ساری کشف شد.

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، عبدالمطلب شریفی رئیس هیئت باستان‌شناسی محوطه وستمین چهاردانگه گفت:فصل دوم کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه باستانی وستمین چهاردانگه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با هدف کاوش در ۱۲ دخمه باقی مانده از کاوش‌های سال ۹۴ و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از ماه قبل آغاز و منجر به شناسایی گوشه‌های از تاریخ و آداب و رسوم دوران اشکانی شد.

وی با بیان اینکه ۹ دخمه از ۱۲ دخمه شناسایی شده تاکنون باز شده است، افزود: در هر یک از این دخمه‌ها یافته‌های منحصربه‌فردی وجود دارد.

شریفی گفت: یکی از سنت‌های دوره اشکانی، خفه کردن اسب و دفن حیوان در کنار جسد صاحبش بود که در این فصل کاوش یک تدفین اسب کشف شد.

رئیس هیئت باستان‌شناسی محوطه وستمین چهاردانگه با بیان اینکه در کاوش‌های پیشین در این محوطه دو تدفین اسب کشف شده بود، افزود: براساس مجوز این کاوش‌ها تا ۲۹ شهریور ماه امسال ادامه خواهد داشت.

گورستان وستمین چهاردانگه ساری در جریان عملیات حفاری به منظور انتقال خط لوله گاز از دامغان به نکاکشف شد که بعد از انجام تحقیقات و کاوش مشخص شد این محوطه بقایای یک گورستان است.

گمانه‌زنی‌های نشان می‌دهد بیش از ۲۵۰ دخمه در محوطه باستانی وستمین چهاردانگه وجود دارد./باشگاه خبرنگاران جوان

© 2018 تمام حقوق این سایت برای پايگاه خبري چهاردانگه محفوظ می باشد.