تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : اشرف نژاد
حوزه : اخبار چهاردانگه, اخبار ويژه, گفت و گو
شماره : 26134
تاریخ : ۱۲ مهر, ۱۳۹۴ :: ۱۷:۰۶
گفتگوی خواندنی با مجتبی اکبری ناشنوای موفق چهاردانگه ای

اختصاصی پایگاه خبری چهاردانگه:  هشتم مهر ماه هر سال برابر با سی ام سپتامبر، در هفته چهارم سپتامبر هر ساله، تحت عنوان هفته جهانی ناشنوایان در سراسر دنیا برگزار میشود. در اهمیت حس شنوایی، این گفته هِلِن کِلِر، گویاتر از هر سخنی است. او که با وجود نابینایی و ناشنوایی، یکی از موفق ترین افراد استثنایی است، می گوید: «اگر این فرصت به من داده می شد که یکی از دو حس خود را بازیابم، ترجیح می دادم نابینا بمانم، ولی بشنوم».

 IMG_6415

به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان و همچنین روز ملی ناشنوایان به سراغ یکی از همشهریان ناشنوای کیاسری رفتیم تا برای گرامیداشت مقام ناشنوایان مصاحبه ای با ایشان داشته باشیم.

  مجتبی اکبری فرزند جانعلی متولد سال ۱۳۵۸ شهر کیاسر که به طور مادرزاد دچار مشکل شنوایی می باشند، صاحب دو فرزند بوده و از اعتماد به نفس و روحیه بالایی برخوردار می باشد.  وی با استفاده از زبان اشاره با بقیه افراد در جامعه در ارتباط است و معلولیت را محرومیت نمی داند.

مصاحبه ای گرم و صمیمانه با حضور برادرشان  عباس اکبری با ایشان داشتیم که  با استقبال خوب خانوادشان مواجه شدیم .باهم این گفتگوی جذاب را می خوانیم.

پایگاه خبری چهاردانگه: آقای اکبری تا چه مقطعی تحصیلات دارید؟

آقای اکبری: من به خاطر مشکل شنوایی و عدم امکانات آموزشی نتوانستم به همراه همسالان خودم به مدرسه بروم و درس بخوانم، از این رو در کلاسهای شبانه ای که آقای یوسف جعفری برای بزرگسالان برگزار می کردند شرکت نموده و در حد دوره ابتدایی تحصیلی سواد دارم .

پایگاه خبری چهاردانگه: برخورد شما در اجتماع با مردم چگونه است ؟ 

آقای اکبری: با مردم رفتاری بی غل و غش و صادقانه دارم و همه دوستم دارند و من هم دوستشان دارم.

پایگاه خبری چهاردانگه: برخورد سایر افراد با شما چطور است؟

آقای اکبری: با من مثل یک فرد عادی رفتار می نمایند.

پایگاه خبری چهاردانگه: شغلتون چیه؟

آقای اکبری: بنا هستم و به کار باغداری هم می پردازم شغل ثابتی ندارم.

 IMG_2204

  پایگاه خبری چهاردانگه: از مسئولین چه انتظاری دارید؟

آقای اکبری:حمایتم کنند، بنده مدتی در کمیته امداد امام خمینی کار می کردم اما متاسفانه با درخواستم برای استخدام به عنوان یک نیروی خدماتی و برخورداری از مزایای یک شغل ثابت موافقت نشد.

پایگاه خبری چهاردانگه: آیا عضو انجمن ناشنوایان استان مازندران هستید؟

 آقای اکبری: خیر

پایگاه خبری چهاردانگه: چرا؟ شما با حضور در جمع نشانوایان میتونید با جمع کثیری از همنوعان خودتون در ارتباط باشید و از زبان اشاره واحد استفاده کنید.

پایگاه خبری چهاردانگه: ٫آیا اهل ورزش کردن هم هستید ؟

آقای اکبری: بله در پینگ پنگ و همینطور بازی محلی آغوز کا مهارت خاصی دارم.

پایگاه خبری چهاردانگه: برای بهبود روحیه معلولین چه پیشنهادی دارید؟

آقای اکبری: آنها قابلیتهایی دارند که بقیه افراد ندارند. احساسات و توانمندی هایی دارند که باید آنها را بشناسند و پرورش بدهند تا از این طریق از انزوا بیرون بیایند .

پایگاه خبری چهاردانگه: در پایان چه سخنی برای ناشنوایان عزیز دارید؟

آقای اکبری: با هم دوست باشند و خود را دست کم نگیرند.

معصومه دختر بزرگ آقا مجتبی که در پایه هشتم مشغول به تحصیل است، دختری با هوش و با استعداد است که از شاگردان ممتاز مدرسه می باشند با روحیه ای شاد و صمیمی پذیرایم بود پدرش را یک پدر نمونه خواند که تا به حال نگذاشته کمبودی را حس کنند.

 IMG_6413

همچنین برادرش در توصیف شخصیتش وی را یک فرد متدین و دوستدار اهل بیت معرفی می کند که حضور فعال در مسجد امام حسین و حسینیه امام خمینی دارد همچنین او را فردی توانا در زمینه شغلی میداند.

IMG_6407

 در پایان پایگاه خبری چهاردانگه ضمن تشکر فراوان از آقای مجتبی اکبری ، مخصوصا همسر و فرزندان این عزیز همچنین برادر شان آقای عباس اکبری که این فرصت را در اختیار این پایگاه قرار دادند تا به مناسبت روز ملی ناشنوایان در خدمتشان باشیم،  آرزوی توفیق روز افزون برای آقا مجتبی و خانواده محترمشان را از خداوند مننان مسئلت می نماییم.

IMG_1434

IMG_1597

IMG_2056

© 2018 تمام حقوق این سایت برای پايگاه خبري چهاردانگه محفوظ می باشد.