تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : علي نظري
حوزه : اخبار چهاردانگه, یادداشت
شماره : 15725
تاریخ : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۳ :: ۰:۰۱
کیاسر به هویتش زنده است!

 

بخش چهاردانگه که هیچگاه دوست ندارم آن را محروم بخوانم، سرشار از توانایی های است که آن را بزرگ می دارد، از طبیعت بکر تا نیروی انسانی خوش فکر. این را که تاریخ این کهن دیار گواهی می دهد مربوط به یک صده اخیر هم نیست، چند صد سال تاریخ این منطقه حکایت از جوشش استعدادهای بی نظیر در منطقه دارد. نگارنده چون دستی در تاریخ ندارد از ورود به مباحث تاریخی گذر کرده و وارد بحث اصلی می شود.

 

طی یکسال گذشته یکسری اقداماتی از سوی شهرداری کیاسر تحت عنوان زیباسازی شهری شروع شده که در جای خود  قابل تقدیر است و باید اذعان کرد این امور جزئی از وظایف شهرداری در اداره شهر است که آقای شهردار تازه نفس در حال انجام آن است. خبرهایی که از اقدامات شهردار منتشر می شود جوری وانمود می کند که گویی عمده این اقدامات از رفتاری خلاقانه نشات گرفته و تا کنون دیگران از این موضوع غافل بودند!! نظیر این رفتار را شهردار مرکز استان نیز در پیش گرفته اما آیا برای جلب نظر شهروندان صرفا این اقدامات کافی است؟ این کارها چقدر اولویت دارد؟ هنوز داستان بیمه خودروی آتش نشانی توی ذهن ما پاک نشده!! واقعا شهری با ابعاد و موقعیت کیاسر برا توسعه باید به همین امور بسنده کند؟

 

entz12

 

قطعاً پاسخ منفی است. اما با اعتبارات محدود مگر می شود کار کلان هم کرد؟ اصلا برای برون رفت از وضعیت موجود چه باید کرد؟ چه مقدار از ظرفیت منطقه خصوصاً کیاسر احصا گردید؟ اینها بخشی از سوالاتی است که در ذهن مخاطب شکل گرفته و در این مجال صرفاً طرح موضوع شده و تنها نقدی بر رفتار شهردار کیاسر صورت می گیرد و حتماً در یادداشت بعدی برای این سوالات هم پاسخی پیدا خواهیم کرد.

 

به نظر، جناب شهردار می تواند با قدري تامل و بهره مندي از خرد جمعي، گام هايي اساسي تری براي توسعه عمرانی و فرهنگي کیاسر بردارد كه براي نسل آینده نیز ماندگار شود.

 

حال این سوال در ذهن مخاطب شکل می گیرد؛ شهرداری کیاسر چه تلاشی برای آینده توسعه فرهنگی نوجوانان و جوانان این شهر نموده است؟ بدون تردید عدم رویکرد کارشناسانه و توجه دلسوزانه برای تقویت و اعتلای فرهنگ ملی و بومی شهر کیاسر که از پیشینه تاریخی - فرهنگی درخشانی برخوردار است و فقدان اندیشه و اراده جهت طراحی و تبیین مبانی لازم برای توسعه آن، عمده‌ترین چالش فراروی جناب شهردار و شورای فعلی است.

 

آنچه مسلم است، شهرداري کیاسر بايد تكريم شهروندان و انديشيدن حول دغدغه هاي آنان را اولويت نخستين خود بداند و در تعامل با آنان، به برقراری ارتباطات موثر دوسویه و نيز ارایه خدمات به صورت متنوع و متناسب با نیاز اقشار مختلف، توجه ويژه نمايد.

 

رونق عمران و آبادانی ، گسترش زیر ساخت های شهری ، توسعه فرهنگی و اجتماعي ، تقویت روحیه مشارکت جمعی ، نهادينه كردن آیین شهروندی ، آموزش مهارت‌های زندگی و بسیاری از عناوین ديگر ، از حقوق نخستین شهروندان است كه نمي توان بی تفاوت از كنار آن گذشت.

 

همه اینها مدیریتی خلاق می خواهد تا با بهره مندی از استعدادهای ناب منطقه و در اختیار گرفتن آن با تدوین طرح و برنامه توسعه ای نهایتاً به رشد کیاسر منجر شود. این کار قطعاً از توان شهردار جوان خارج است و همت همه دلسوزان منطقه را می طلبد.

 

برگزاری یادواره شهدا و حضور وزیر کشور در کیاسر شاید فرصت مغتمی بود که به راحتی از دست رفت! حضور سایر مسئولین بالا رتبه که هر از چند گاهی در منطقه صورت می گیرد نیز یکی یکی از دست می رود. مهمتر از همه اینها عدم تدوین برنامه ای توسعه منطقه است که باید بدست با کفایت جوانان و افراد موثر در منطقه شکل بگیرد و ما نباید از این امر مهم غافل باشیم.

 

کیاسر با هویتش زنده است، با جوانان با استعدادش، با طبیعت بکرش نه با به اصلاح بزرگترین پرچم کشور یا چند حرکت تزئینی!  

 

meydan-kiasar-1

 

شاید يكي از بزرگترين اشتباهات شهردار کیاسر این است که تصور می کند، انجام کارهای ویترینی نظیر: نصب پرچم، جشنواره های برف و یخ و تخم مرغ رنگی و ... براي شهروندان، ضعف مشهود در مسائل نظارتی و عدم درآمد زایی و جذب بودجه برای پشبرد امور عمرانی را می پوشاند. دریغ از اینکه چشم وجدان شهروندان در همه حال ناظر بر همه امور ایشان در شهرداری است. مردم به نیکویی می دانند حق انتخاب دیگر پای صندوق های رای، در موسم انتخابات شورای شهر، بهترین فرصت برای ابراز نقد جدی به اعضای شورای شهر است که در تجدید نظر نسبت به رفتارهای چالش برانگیز جناب شهردار چشم پوشی نموده اند و بعضا با او همراه شدند.

 

در ماه های اخیر، اصرار بر رفتارهای مذکور از سوی شهردار و غلبه آن بر رويكرد سازماني در مجموعه هدفمندي نظیر شهرداري کیاسر ارجحيت یافته و به طور قطع و یقین پافشاری بر چنین رفتارهایی که  ظاهراً پایانی هم ندارد، توسعه کیاسر را در مسیری نادرست هدایت  می کند.

 

اما به نظر نگاه به توسعه منطقه باید بسیار جدی تر از این و با محوریت بحث گردشگری دنبال گردد. صنعت کم خرجی که اتفاقا بسیار زود بازده است. شاید جناب شهردار هم این کارها را برای جلب نظر گردشگر انجام می دهد، اما یک سوال و مشکل اساسی پیش روی ماست، چقدرمردم با مفهوم توریست آشنا هستند؟ و چقدر ما تمرین گردشگر پذیری کردیم؟ وآیا برای نگه داشتن یک شب مسافر در کیاسر برنامه ای هم داریم؟ در ایام دهه فجر شاهد برپایی نمایشگاه صنایع دستی در کیاسر بودیم، نمایشگاهی که به همت شخصی یک هنرمند کیاسری دایر شد. شهرداری به عنوان متولی اصلی امور فرهنگی شهر چه حمایتی از این دست هنرمندان داشته؟ آیا حمایت و شناسایی هنرمندان هم زیر ساخت می خواهد که شما از آن نداشتن زیر ساخت می نالید. براستی چه مقدار برای این ظرفیت ها در منطقه برنامه دارید؟ مگرانجام اقداماتی نظیر ساماندهی خانه مسافر یا چاپ تراکت یا بروشور و نصب تابلو راهنما و یا نشست با اهل فن هم نیاز به زیر ساخت دارد؟

 

اینکه جناب شهردار و دوستان دیگر از فراهم نبودن زیر ساخت می نالند حتما جای کمی تامل دارد! در فرصت بعدی در این زمینه بیشتر با شما سخن خواهیم گفت.

 

نویسنده: سید روح الله شجاعی کیاسری

 

© 2018 تمام حقوق این سایت برای پايگاه خبري چهاردانگه محفوظ می باشد.